Sade ve Güçlü: Minimalist Giyim

Tarih: 15.03.2023 11:25
Sade ve Güçlü: Minimalist Giyim
Sezon trendlerinden minimal elbiseler, minimalist giyimi gündeme getiriyor. Peki, minimalist giyim nedir, nasıl uygulanır?

Minimalist Giyim Nedir?

Kendinden son yıllarda sıkça bahsettiriyor, fakat minimalizm aslında kökeni 60’lı yıllara uzanan bir akım. Bir yaşam biçimi olarak her geçen gün daha çok kişi tarafından benimsenen minimalizm, moda dünyasında da varlığını hissettirmekte.

Minimalist giyim kısaca, abartıdan uzak giyimdir. Bol renkli ve ışıltılı süsler, bu tarzda görünmez. Fakat bu, minimalist giyimin estetik değeri olmadığı anlamına gelmiyor. Burada anahtar kelimeler "sade şıklık”. Amaç şık görünümleri, sade parçalarla elde etmek. Tek parça olmasından dolayı elbiseler, bu tarzın gözde parçalarından. Başarılı Minimal Elbise Modelleri, minimalizmi gerçek anlamıyla yansıtır.

"Daha az daha iyidir” diyen bu akımın temel özelliklerini şu başlıklar altında inceleyebiliriz:
 

Göz Yormayan Tasarımlar ve Kombinler

Elbette ayırt edici özellik, yalınlık. Dolayısıyla minimalist giyimde parlak renklerin, desen, yazı, taş işleme gibi detayların yeri yok. Başarılı tasarımlar, şamatasız bir şıklıkla göz kamaştırmakta.
Bu noktada hem kombinlerin hem de kombini meydana getiren parçaların yalın olması önemli. Sade olan gereğinden fazla parçayı bir araya getirmek, parçalar ne kadar sade olursa olsun göz yoran, hatta rüküş bile sayılabilecek kombinler ortaya çıkaracaktır.
Yalnızca kıyafet kombininde değil, aksesuar seçiminde de tercih, yalınlıktan yana kullanılmalı. Renkli, iri parçalı takılar yerine, minimalist giyimde genellikle, gümüş gibi görkemli ama sade malzemelerden oluşan takılar boy gösterir. Takı kullanımında nicelik bakımından abartıya gidilmemesi önemlidir.
 

Her Şeyle Giden Renkler

Minimalist Giyim renk konusunda öyle çok zengin bir seçenek yelpazesi sunmuyor, fakat bu, şıklıktan ödün vermek anlamına gelmiyor. Her stile ve parçaya uyum sağlayan beyaz, siyah, mavi ve tonları, yeri geldiğinde ağır başlı, yeri geldiğinde genç ve dinamik tarzlar yaratmakta.
Tek rengin hâkim olduğu (monokrom) kombinler, minimalist giyimde sıkça tercih edilmekte. Bununla birlikte parlak olmamaları ve birbirlerine uyum sağlamaları şartıyla iki renk de kullanılabilir. İkiden fazla renk ise minimalist giyim için uygun görülmemekte.
 

Minimal Giyim Nasıl Hareketlendirilir?

Süste ölçülü olmayı gerektiren minimalizm, sadelikte de ölçüyü kaçırmamayı gerektiriyor. Bu noktada sadelik ve tekdüzelik-boğuculuk arasındaki fark konusunda uyanık olmak lazım.

Sadeliği bozmayacak şekilde kombini canlandırmanız mümkün. Latifa Minimal Elbise çeşitleri modelle aynı renkte kemer gibi detaylarla hareketlendirilebilmekte.  İki parçadan oluşan takımları da tercih edebilirsiniz. İki ayrı parça, tek parçadan daha hareketli bir görünüm meydana getirecektir. Bunların yanı sıra, bir rengin farklı tonlarını kullanmak da değerlendirebileceğiniz alternatiflerden. 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...