Modest Stil Nedir, Nasıl Uygulanır?

Tarih: 16.03.2023 10:03
Modest Stil Nedir, Nasıl Uygulanır?
Modada sadeliğin popüler olması, modest giyim tarzını sıkça gündeme getirmekte. Peki, modest giyim ne demek?

Modest Stil Nedir?

Bunu fark etmek için öyle çok dikkatli bir gözlemci olmaya gerek yok; moda son yıllarda, sadeliğin hâkimiyeti altında ve bu durum rahatlıkla fark edilebilecek kadar güçlü.
Sakinliğe, her zamankinden daha çok gereksinim duyan modern çağ, sadeliği artık pek çok alanda gündeme getiriyor. Sokak modası, elbette sadelik temasının en çok gözlemlendiği yerlerden.
Nasıl doğdu bu sadelik teması? Neden son yıllarda ev dekorasyonundan, giyim modasına, her yerde bu kadar popüler?

Sosyal hayatın gerekleri, modayı doğrudan etkiliyor. Bu kapsamda, tasarımlarda sadeliğe gitmenin, modern çağın gerekleriyle beraber ortaya çıktığı söylenebilir. Günlük rutini gereğinden fazla karmaşaya sahip modern insanın kaotik zihni, modada yalınlığın peşinde.

Şatafat, altın çağının son demlerini 80’li yıllarda yaşadı. 90’lar ve sonrasında sadelik, sürekli artan bir hızla yaygınlaştı. O günümüzde, modanın değişmeyen trendlerinden. Özellikle giyim modasında hemen hemen her sezon pek çok koleksiyona yalınlık damga vuruyor.
Sadeliğin bu kadar popüler olması, modest giyim tarzının sık sık gündeme gelmesine vesile oldu. Peki, modest giyim ne demek?
 

Yalın ve Modern

Modest giyim tarzı, sade, rahat, modern ve çoğunlukla kapalı giyimi ifade etmekte. Sahip olduğu bu özellikler nedeniyle onu, "mütevazı giyim tarzı” olarak adlandırmak da mümkün.
Sadeliğin sağlanması adına ikiden fazla canlı renk ve ikiden fazla parça kullanımı, modest kombinlerde genellikle tercih edilmez. Baskın karaktere sahip detaylar açısından zengin tasarımlar söz konusu değil. Tek baskın detay, modest stil için yeterli. Örneğin, tek renge sahip Yarasa Kol Elbise Modelleri arasından seçeceğiniz bir modelle başarılı bir modest tarz elde edebilirsiniz. Yarasa kola gibi baskın bir detay, tasarıma gereken hareketi sağlarken, dikkat çekici başka bir detayın olmaması, sadelik kuralını sağlar.

İslami giyim kuralları, modest giyim tarzına yön veren kurallar olarak gösterilebilir. Bu sebeple, İslam dininin gereklerine göre giyim tarzını şekillendiren modern ve şehirli pek çok kadın, günümüzde modest tarzı kullanmakta. Bununla beraber, modest tasarımlar bugün sadece bu kesimin ilgili alanında değil. Sahip olduğu modern ve şık karakter sebebiyle o, çok daha geniş bir kitle tarafından kullanılıyor.
 

Modern ve Şık Tasarımlar

Modest giyim tarzının karakterini başarıyla yansıtan tasarımlar Latifa’da. Modern ve şık tasarımıyla dikkat çeken Dökümlü lbise Modelleri online mağazamızda sizi bekliyor.

 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...