Eklektik Moda Nedir?

Tarih: 31.03.2023 15:56
Eklektik Moda Nedir?
Daha özgün ve kişiye özel bir giyim stilini ifade eden Eklektik Giyim Modasına daha yakından bakıyoruz.

Eklektik Stil

Eklektik Stil genellikle retro, klasik, casual ya da bohem demeden tüm tarzları bir araya getirip kendi üzerimize yakıştırma görevini üstlenir. Burada değişik parçaları kombinlemekten korkmama fikri yatar. Birbiriyle bütünlenmeyecek tarzlarda olan şeyleri tek bir kombinde buluşturma düşüncesi kişiye en başta korkutucu gelse de birçok farklı parçayı ya da aksesuarı bir araya getirerek kendi stilini oluşturma fikri daha özgün bir görünüm elde etmek için ideal bir seçimdir. Bu konuda eklektik giyim stili benimsemiş birçok moda ikonunu ve ünlü dergilerin isim yapmış moda editörlerini görebiliriz.
 

Eklektik Giyim Tarzı Ne Demek?

Eklektik Giyim Stili, spor ve casual, yazlık ve kışlık, vintage ve avangart gibi karşıtlıkların uyum içerisinde kombinlenebildiği bir moda akımını anlatır. Genellikle özgün stiller oluşturmak isteyen, ruhu ve kalbi zengin olan kişiler tarafından çokça rağbet görmüştür, görmeye de devam eder. Rahat ve özgür giyimin de odağında olan eklektik giyim tarzının 2012 yıllarından sonra biraz daha popüler olduğunu ve pandemi döneminde bu popülerliğin daha da artışa geçtiğini kolayca gözlemleyebiliriz. Moda sahnelerinin zorunlu bir mola durumuna geçtiği pandemi döneminde kişiler de seçimini rahat ve kendi istediği bir moda anlayışına bırakmıştır. Bu da eklektik giyim tarzının temel amacına uygundur. Disiplinli bir moda anlayışını reddeden Eklektik Tarzı, kendine yakışanı giymek ve daha fazla aksesuar kullanmak gibi detayları kullanır. Bu tarzda örneğin deri kumaşlarla keten kumaşları bir arada kullanmak makuldür. Ya da spor bir sneaker modelinin klasik stildeki Maksi Boy Elbise ile kombinlendiğini rahatça görebilirsiniz. Yine bu akımda bohem bir takıyı, avangart bir şapkayı ve alımlı bir elbiseyi aynı anda giyebilmek mümkündür. Eklektik giyim akımı elbette modada özgür olmak ve kişilerin üzerine ne buluyorsa geçirebilmesi anlamına gelmez. Eklektik stilin de sınırları vardır. Rastgele seçilmiş parçalarla oluşturulmuş gibi görünen Eklektik Kombinlerde aslında her parçada kendinizle ilgili bir fikir verme ve farklı imajlara göz kırma felsefesi yatmaktadır. Genellikle çok renkli, çok yönlü ve çok enerjik kişilerin tercih ettiği bu stil doğru uygulandığı sürece kendinize ait bir imaj oluşturabilirsiniz.
 

Eklektik Stil İçin Öneriler

Eklektik Giyim akımında aslında vintage parçaların öne çıktığını gözlemleyebiliriz. Belirli bir tarzın üzerine yaşanmışlık katan aksesuarlar kullanarak ya da sıkıcı renklerle harmanlanan bir kombini neon bir şapkayla hareketlendirerek eklektik stile adım atabilirsiniz. Maksi boy klasik tasarımlı, belden kuşaklı bir elbiseyi pastel renkli kesik bir eldivenle, spor tarz topuksuz bir ayakkabıyla ve uzun bohem bir kolye ile kombinleyerek kendinize ait eklektik bir giyim tarzı benimseyebilirsiniz. Yine klasik bir elbiseyi kapüşonlu sweatshirt bir ceket ile tamamlayabilirsiniz. Klasik elbiselerinizle bilek boy çoraplar kullanarak klişe tarzlara yeni bir anlam kazandırmanız da olası. Casual/klasik parçalar kullandığınız bir kombini spor bir bel çantasıyla tamamlayarak bile eklektik stilinizi vurgulayabilirsiniz. Stilinizi oluşturmak ve özgün parçalardan yardım almak için Latifa.com adresinden faydalanabilirsiniz.  

 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...